Chicagolandia
Last night, I was showing my friend, Sandy, how I get so much food for the dollar. At first, it was slow going, but we hit into a few sweet deals and loaded up on some good meal basics. In all, we hit 5 stores and scooped up goodies to get her own stockpile started and to give mine a healthy replenishing. I’ll post SuperTarget’s receipt later – it’s nearly as long as my arm!

She’s a quick study, grabbing coupons from tearpads, spotting the blinkie machines – it was so much fun to go shopping. I did get a little overzealous with the Meijer chicken – but $.59 lb. for whole chickens is an unheard of price around here – I haven’t seen it that cheap in 3+ years! So I grabbed as many as my freezer could hold, and an extra for DaMama.

During our shopping extravaganza, we had coupons not scanning properly at 4 out of 5 stores, and caught a few pricing errors at one of the stores. But the great cashier at SuperTarget really made our day. He questioned nothing, he simply scanned the Q’s, bagged our order, and we were out the door. Sandy was a bit shocked at first, but by the final store – it was as if she’d been hounding like this for years.

Meijer –
1 jar Chichi’s salsa $1 -$.55 Q
1 bottle Pompeian Olive Oil $4.09 - $1 MBQ -$1 MQ
1 jar Jack Daniels BBQ sauce $1.99 -$1 Q
1 box Wheat Thins $1.82 -$1 MQ
16 oz. sour cream was $1.69 – reduced to $.99
16 oz. French onion dip was $.99 – reduced to $.75
3 jars Meijer brand applesauce $1 each
1 pkg. Keebler Pecan Sandies $1.99 - $1 Q
1.3 lbs. ground pork $3.57 – reduced 40% to $2.22
4 pkgs. Meijer chicken breast $12.48 – 40% off = $7.53
4 Meijer fryer chickens $21.63 – 40% off = $13.52

Total before discounts = $66.17
Total Saved = $31.29
OOP (includes tax) $34.88

This one is a little higher than I like, but I couldn't pass up all that yummy chicken!

Dominick’s –
4 boxes Nature Valley Granola bars = $2.50 each – instore coupon (4/$6) - $.75/2 = $1.25/box
1 jar Skippy peanut butter $3.65 - $.40 MQ, -instore coupon ($1.49) = $1.09
4 boxes GM cereal $3.49 –instore Q (4/$6) - $1/3 GM MQ = $1.25 box

Total before discounts = $27.61
Total Saved = $16.52
OOP (includes tax) = $11.42

Jewel –
3 packets McCormick Grill Seasoning = $1.50 each (on sale 2/$1) - $.75/3 Q = $.25 each
18 packets Weber Grill Marinade packets $.99 BOGOFree - $1/2 Q = FREE

Total before discounts $13.51
Saved = $12.67
OOP (includes tax) = $.84

Butera –
12 cans tomato sauce 4/$1
1 box lasagna noodles $.79
4 lb. bag sugar $.99
1 lb. Food Club butter $.99
2 boxes BC brownie mix $.79 each - $1/2 Q
3 boxes Rice-A-Roni $.99 each -$1/3 Q
2 bottles Lipton Green Tea 1.5 L $1 each (my treat for the week)
2 bunches bananas ($.29 lb.) $1.47
2 cans tuna $.69 each (that’s cheap for here)
2 bags Chow Mein noodles $.88 each

Total before discounts/coupons= $28.88
Saved = $12.76
OOP = $16.12

Total spent: $63.26 (not including SuperTarget)
Labels: | edit post
12 Responses
  1. Amanda Says:

    Great shopping trip! I can't wait to see the SuperTarget deals. Good to know there are still some good SuperTarget cashiers out there!


  2. Got to love young, male cashiers - nothing fazes them!


  3. That is a lot of food! Great trip and I am glad you have another hounding buddy!


  4. Precious Says:

    You got some really great prices! I have a feeling that your friend Sandy has a new addiction! :-)


  5. Frances Says:

    Great deals! Your post makes me want to go shop!


  6. Thanks, everyone. I've been grabbing some great deals and getting Annie's Market replenished.

    It was great to go out shopping with someone - especially someone that's never really used coupons before. You get to see the realization of the $$ they'll save slowly sink in. That's so cool to see!



  7. Just to let you know, stop by my blog on Saturday....Please (since my mom taught me manners!)



  8. coupongeek Says:

    Great job! :) I wish I had a Meijer closer! They always seem to have good deals!


  9. Anonymous Says:

    I only see chickens for .98 a lb. When did you shop?


  10. Anonymous - I went shopping after 7 p.m. - when they have the meat marked down. Look for the orange stickers on the meat, that's the reduced price. When I find a good marked down deal - I buy like crazy then use it the next day or vacuum seal it and freeze it.


Post a Comment

Swidget 1.0 2